Otóż z chemicznego punktu widzenia ciało ludzkie składa się z w 60% z wody a noworodek ma nawet do 75% wody, ze składników organicznych, czyli zbudowanych na bazie węgla lipidów - tłuszczów, oraz z białek, węglowodanów i kwasów nukleinowych. A do tego wszystkiego trzeba dodać składniki mineralne.
Musimy dostarczać pożywienie bo ono jest dla człowieka źródłem składników odżywczych niezbędnych do ciągłych procesów budowy i odbudowy tkanek oraz wytwarzania energii.
I to właśnie w pożywieniu powinny znajdować się wszystkie niezbędne dla nas składniki.
Aktualnie pokarmy nie zaspokajają wszystkich wymogów organizmu, który do utrzymania właściwej równowagi - homeostazy- potrzebuje wielu składników odżywczych dziennie.
Intensywne, pełne stresów życie powoduje, że wszyscy coraz mniej zwracamy uwagę na potrzeby biologiczne własnego organizmu, co prowadzi do spożywania w pośpiechu nieregularnych posiłków z wysoko przetworzonych produktów spożywczych.
I właśnie dostarczany organizmowi pokarm "dobrej " lub "złej" jakości determinuje efekty metabolizmu tzn tego co dostają nasze tkanki do regeneracji i odbudowy, a także do funkcjonowania pod względem energetycznym.
Uprawa roślin i hodowla zwierząt są teraz prowadzone pośpiesznie i na skalę przemysłową.
Aby wyprodukować jak najwięcej żywności stosuje się nawozy chemiczne, dodaje antybiotyki do pasz czy wody pitnej, ogranicza wolność zwierzętom , czego przykładem może być chów klatkowy kur, czy hodowla krów nigdy nie opuszczających obory itd..
To co zostaje podane w czasie uprawy czy hodowli przenika do naszych organizmów i w nich "pracuje". Np. mleko , które kiedyś ulegało zepsuciu po kilkunastu godzinach w postaci UHT zachowuje ważność przez kilka tygodni.
Czy jeszcze wtedy jest zdrowe dla człowieka ?
Współczesne pożywienie jest "konstruowane" przez technologów produkcji żywności, którzy dbają o ich wygląd, smak i trwałość.
Człowiek nigdy nie spożywał tak olbrzymiej ilości sztucznych barwników, konserwantów, wzmacniaczy smaku i preparatów poprawiających wygląd artykułów spożywczych.
Oszukując zmysły niszczymy instynkt a to co nam najbardziej smakuje – najbardziej nam szkodzi!
Pamiętajmy także o pracach modyfikujących żywność genetyczne w celi zwiększenia wydajność produkcji rolnej.
W krajach wysokorozwiniętych żywność stała się tania i ogólnie dostępna.
Nie sposób pominąć także wpływu wzrastającego zanieczyszczenia środowiska na jakość żywności pomimo, że dopuszczalna ilość dodatkowych substancji (w tym również toksycznych) w artykułach spożywczych jest określana przepisami ustalanymi zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy.
Jakie mamy w takim razie gwarancje, że jedząc pokarmy będziemy zdrowi?