Suplementy diety.

Jest bardzo duży związek pomiędzy zdrowiem człowieka, długością i jakością jego życia, a tym jak odżywia się.

Np. hipowitaminoza czyli niedobór witamin, może być spowodowana mało urozmaiconą dietą, niezdrowym stylem życia, zaburzonym wchłanianiem substancji odżywczych z przewodu pokarmowego, a także oddziaływaniem na nie niektórych leków.
Niedobór witamin np. u dzieci pojawia się najczęściej w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ jest wtedy mniej warzyw i owoców.
Niedobór witaminy C może objawiać się krwotokami, zaburzeniami apetytu, zaparciami, biegunką, wybroczynami, krwawieniem z dziąseł oraz anemią.
Niebezpieczny jest niedobór witamin z grup B bo gdy jest za mało np. witaminy B5 to mogą ujawnić się depresja i zmęczenie.
Znaczny deficyt witaminy B12 prowadzi natomiast do problemów z pamięcią, do stanów lękowych,osłabienia mięśni, bólów w stawach , a nawet do zaburzeń równowagi, bezsenności, obniżenie odporności, częstych przeziębień itd.
Gdy masz niedobór witaminy D to możesz mieć problemy z wchodzeniem po schodach czy chodzeniem.

Gdy przyjrzymy się każdej z witamin to dopiero wtedy zobaczymy jak jest dla nas ważne aby były stale obecne w naszym organizmie.
Każdy ma swoje indywidualne potrzeby a niektórzy ludzie dopiero po wielu badaniach i wizytach u reumatologa czy neurologa dowiadują się, że przyczyną ich kłopotów ze zdrowiem jest właśnie niedobór jednej lub kilku z witamin czy składników mineralnych.

Do normalnego funkcjonowania komórek organizmu niezbędnych jest wiele mikroskładników, których część może być dostarczana w postaci suplementów diety.

Suplement diety to dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki, których może brakować w codziennej diecie.

Zbiór międzynarodowych norm żywnościowych Codex Alimentarius uznaje suplementy diety zawierające witaminy i mikroelementy za żywność.

Suplementy diety mają uzupełniać normalną dietę i są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych i innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.

Są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych. Wyprodukowane są w postaci tabletek, drażetek, syropów itp.

Suplementy żywieniowe nie są przeznaczone do leczenia chorób.

W Unii Europejskiej suplementy diety nie były i nie są traktowane jak leki.

W Polsce suplementy diety dopuszcza do obrotu Główny Inspektor Sanitarny i podległe mu urzędy (a nie Główny Inspektor Farmaceutyczny lub Urząd Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych).