SUPLEMENTY

Naturalne suplementy diety - witaminy, minerały, mikroelementy, probiotyki oraz antyoksydanty. Do normalnego funkcjonowania komórek organizmu niezbędnych jest wiele mikroskładników, których część może być dostarczana w postaci suplementów diety. Suplement diety to dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki, których może brakować w codzi...

Naturalne suplementy diety - witaminy, minerały, mikroelementy, probiotyki oraz antyoksydanty. Do normalnego funkcjonowania komórek organizmu niezbędnych jest wiele mikroskładników, których część może być dostarczana w postaci suplementów diety. Suplement diety to dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki, których może brakować w codziennej diecie. Zbiór międzynarodowych norm żywnościowych Codex Alimentarius uznaje suplementy diety zawierające witaminy i mikroelementy za żywność. Suplementy diety mają uzupełniać normalną dietę i są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych i innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych. Wyprodukowane są w postaci tabletek, drażetek, syropów itp. Suplementy żywieniowe nie są przeznaczone do leczenia chorób. W Unii Europejskiej suplementy diety nie były i nie są traktowane jak leki. W Polsce suplementy diety dopuszcza do obrotu Główny Inspektor Sanitarny i podległe mu urzędy (a nie Główny Inspektor Farmaceutyczny lub Urząd Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych).

1. Witaminy są nam niezbędne do życia. Bez nich nie można mówić o zdrowiu. Występują w przyrodzie. Znajdziemy je w owocach, warzywach i wszelkich odmianach roślin. Człowiek musi stale  je pobierać ze środowiska bo nie umie nich wytwarzać we własnym organizmie. Brak określonej witaminy w organizmie to awitaminoza. Niedobór witamin– hipowitaminoza. Nadmiar witamin – hiperwitaminoza.

2. Składniki mineralne mogą pełnić w organizmie wiele funkcji według kryterium ilościowego, zgodnie z którym pierwiastki dzieli się na:

Makroelementy (makropierwiastki), czyli te składniki mineralne, których zawartość w organizmie człowieka wynosi więcej niż 0,01%, a dzienne zapotrzebowanie przekracza 100 mg/osobę; zalicza się do nich: wapń, fosfor, magnez, potas, sód, chlor i siarka.

Mikroelementy (mikropierwiastki), czyli składniki mineralne, których zawartość w organizmie człowieka wynosi mniej niż 0,01%, a dzienne zapotrzebowanie nie przekracza 100 mg/osobę; do mikroelementów, zwanych też pierwiastkami śladowymi, zalicza się: żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, fluor, selen i chrom.

Więcej

SUPLEMENTY  Jest 226 produktów.

Podkategorie

 • Dla Zdrowia

  Wspomaganie zdrowia w stanach dysfunkcji organizmu. Wspomaganie organizmu w rekonwalescencji. Profilaktyka zdrowia. Odżywianie organizmu. 

  Dlaczego jest nam potrzebne wspomaganie organizmu składnikami odżywczymi ?

  Otóż z chemicznego  punktu widzenia ciało ludzkie składa się z w 60%  z wody a  noworodek ma nawet do 75% wody, ze składników organicznych, czyli zbudowanych na bazie węgla lipidów -  tłuszczów, oraz z białek, węglowodanów  i kwasów nukleinowych. A do tego wszystkiego trzeba dodać składniki mineralne. 

  Musimy  dostarczać  pożywienie bo ono jest dla człowieka  źródłem składników odżywczych niezbędnych do ciągłych procesów budowy i odbudowy tkanek oraz wytwarzania energii.

  I to właśnie w pożywieniu powinny znajdować się wszystkie niezbędne dla nas składniki.

  Aktualnie pokarmy nie zaspokajają  wszystkich wymogów organizmu, który do utrzymania właściwej równowagi - homeostazy- potrzebuje wielu składników odżywczych dziennie.

  Intensywne, pełne stresów życie powoduje, że wszyscy coraz mniej zwracamy uwagę na potrzeby biologiczne własnego organizmu, co prowadzi do spożywania w pośpiechu nieregularnych posiłków z wysoko przetworzonych produktów spożywczych.

  O naszym zdrowiu i samopoczuciu decydują niezliczone procesy metaboliczne zachodzące w 220 rodzajach 80 bilionów komórek.

  I właśnie dostarczany organizmowi pokarm "dobrej " lub "złej" jakości determinuje efekty metabolizmu tzn tego co dostają nasze tkanki do regeneracji i odbudowy, a także do funkcjonowania pod względem energetycznym.

  Uprawa  roślin i hodowla zwierząt są teraz prowadzone pośpiesznie i na skalę przemysłową.

  Aby wyprodukować jak najwięcej żywności stosuje się nawozy chemiczne, dodaje antybiotyki do pasz czy wody pitnej, ogranicza wolność zwierzętom , czego przykładem może być chów klatkowy kur, czy hodowla krów nigdy nie opuszczających obory itd..

  To co zostaje podane w czasie uprawy czy hodowli przenika do naszych organizmów i w nich "pracuje". 

  Człowiek nigdy  nie spożywał tak olbrzymiej ilości sztucznych barwników, konserwantów, wzmacniaczy smaku i preparatów poprawiających wygląd artykułów spożywczych.

  Oszukując zmysły niszczymy instynkt a to co nam najbardziej smakuje – najbardziej nam szkodzi!

  Pamiętajmy także o pracach modyfikujących  żywność genetyczne w celi zwiększenia wydajność produkcji rolnej.

  W  krajach wysokorozwiniętych żywność stała się  tania i ogólnie dostępna. 

  Nie sposób pominąć także wpływu wzrastającego zanieczyszczenia środowiska na jakość żywności pomimo, że dopuszczalna ilość dodatkowych substancji (w tym również toksycznych) w artykułach spożywczych jest określana przepisami ustalanymi zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy.

 • Przeznaczenie

  Naturalne suplementy diety wspomagające różne narządy i funkcje organizmu.

 • Składniki

  Witaminy, minerały, pierwiastki śladowe, omega 3, probiotyki, zioła w postaci tabletek, kapsułek, płynów.

 • Postać
 • Dieta/ Płeć/ Wiek

  Podział suplementów wg wieku uwzględniający specyficzne potrzeby dietetyczne  biologiczne. Suplementy diety dla wegetarian, vegan, dla dzieci, dojrzałych kobiet i mężczyzn oraz seniorów. W każdym wieku człowiek posiada specyficzne potrzeby biologiczne i psychologiczne. Różnimy się procesach rozwoju i wzrostu zapotrzebowaniem na składniki budulcowe i energotwórcze. W każdym etapie życia nasz organizm potrzebuje innych ilości różnorodnych składników odżywczych. Właściwie wybrane suplementy, uzupełniające często źle skomponowaną dietę, wspomagają nasze organizmy i w znacznym stopniu przyczyniają się do zapobiegania chorobom. 

 • FITRY OSMOTYCZNE
na stronę
Pokazuje 1 - 20 z 226 elementów
Pokazuje 1 - 20 z 226 elementów