Wysoka i smukła, pokryta białą spękana gdzieniegdzie korą wyróżnia się w krajobrazie. Jest drzewem niezbyt wymagającym jeśli weźmiemy pod uwagę gleby. Rośnie na glebach suchych, piaszczystych, ale też na gliniastych czy wilgotnych. Swoje subtelne kwiaty rozwija wiosnę wraz z liśćmi. Zakwita już w kwietniu i kwitnie do maja. W tym samym czasie na delikatnych gałązkach pojawiają się świeże, zielone liście. Owoce brzozy dojrzewają zazwyczaj od lipca do początku września. Brzoza produkuje ogromne ilości nasion ale zdolność ich kiełkowania jest jednak niewielka bo ok. 15% z 50 mln /ha utrzymuje się do wiosny następnego roku aby się odrodzić . W warunkach sprzyjających rozwojowi brzozy dorasta do wysokości 30 m. U młodych drzew kora jest najpierw brązowa, potem biała, wskutek występowania w warstwach kory substancji, zwanej betuliną . To właśnie betulina sprawia, że pień pokrywa się bielą bo ukryte w warstwach kory drobne kryształki betuliny załamują światło. Całkowity czas życia brzozy nie przekracza 200 lat a jeśli to się zdarza to bardzo rzadko. Brzoza jest drzewem bardzo ozdobnym ze względu na białą korę, wczesne zazielenianie się wiosną i ażurową budowę korony.
Z brzoza związanych jest wiele przekazów ludowych. Słowianie przypisywali brzozie moc magiczną. Grzebali zmarłych nogami na wschód, sadzili brzozę zawsze od strony północnej grobu. Uważali, że posadzona przy grobie brzoza ochroni przed duchami. Chrześcijanie podobną moc nadawali krzyżom brzozowym. Dla Rzymian w starożytności brzoza symbolizowała m.in. władzę. Oznaka władzy był związany rzemieniem pęk brzozowych rózg. Pęk gałązek brzozowych używano też podczas uroczystości wprowadzania nowych konsulów na urząd. Skandynawowie uznawali, że brzoza była atrybutem skandynawskiej bogini małżeństwa i rodzin. W wierzeniach ludowych brzoza stanowiła amulet chroniący przed czarami i dlatego aby ustrzec nowo narodzone dziecko przed czarami i „złym okiem”, kołyski wykonywano najchętniej z drewna brzozowego.
W czasie Zielonych Świątek gałązkami brzozowymi zdobiono domy i używano w czasie Palmowej Niedzieli do wykonania palm a w śmigus dyngus brzozowymi witkami smagano dziewczęta. W niektórych regionach robi się tak do dziś.
Brzoza, w ocenie radiestetów, ma pozytywną energię a dotykanie jej oraz przebywanie w bliskim jej sąsiedztwie jest bardzo korzystne.Natomiast znawcy horoskopów twierdza, że osoby urodzone w znaku brzozy (24 czerwca) są pracowite, zgodne, oszczędne, skromne, wierne w przyjaźni, jednakże pozbawione są niestety słuchu muzycznego- co o dziwo, zgadzałoby się z moimi osobistymi obserwacjami wśród znajomych.
Ogólnie w wielu kulturach brzoza symbolizuje miłość, małżeństwo, wesele, rodzinę i czystość. Rzymianie z gałązek brzozy sporządzali pochodnie weselne, których ogień miał przynosić szczęście nowożeńcom.
Brzoza jest doceniana nie tylko ze względu na swój wizualny urok. Jest doceniana przez współczesne ziołolecznictwo ze względu na wielość prozdrowotnych substancji jakie oferuje człowiekowi.
Surowcami zielarskimi są młode liście brzozy, pączki brzozy, kora brzozowa, grzyby rosnące na pniach brzozy – włóknouszka ukośny, który po wysuszeniu staje się surowcem o nazwie huba brzozowa czarna i grzyb – porka brzozowa– a którego po wysuszeniu otrzymuje się hubę białą brzozową.
Świeże, zmiażdżone liście brzozy, zawierają związki flawonoidowe, garbniki i kwasy organiczne są surowcem do produkcji płynu, który działa moczopędnie i odtruwająco na organizm, a także nieznacznie pobudza wydzielanie żółci.
Sok z brzozy, który wypływa na wiosnę z pnia drzewa, dzięki zawartości m.in. przeciwutleniaczy, witamin i minerałów wzmacnia organizm, reguluje przemianę materii, zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych i wspomaga pracę serca. Z kolei tzw. huba brzozowa – czarna i biała – wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a także wzmacnia i zwiększa odporność organizmu.
Z prozdrowotnych właściwości słynie nie tylko sok z brzozy, ale też jego liście, które można przygotować w formie naparu. Tak przygotowane liście brzozy stosowane wewnętrznie mają podobne właściwości zdrowotne jak sok z tego drzewa.
Dodatkowo można stosować napar zewnętrznie, bo łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry, jednocześnie działa przeciw starzeniu sie skóry.
Aby zmniejszyć opuchliznę i cienie pod oczami można też stosować jako okłady pod oczy. Przestudzony napar z suszonych liści brzozy można stosować także na włosy, bo reguluje on pracę gruczołów łojowych, zapobiegając w ten sposób przetłuszczaniu się włosów.
Posiada również właściwości oczyszczające i odkażające, jednocześnie powoduje, że włosy stają się miękkie i mocniejsze. Stosowane regularnie tego typu płukanki przyspiesza także ich porost.
Natura obdarowuje nas hojnie swoimi wytworami. Zapracowani i żyjący w szalonym tempie dnia dzisiejszego nie mamy możliwości aby sobie przetwarzać te dary dla własnego zdrowia. I pomimo, że rozumiemy potrzeby zdrowotne naszego organizmu nie zawsze umiemy i nie zawsze możemy zatrzymać się w codzienności. Dlatego obdarzamy zaufaniem tych co posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. A na takie zaufanie na pewno zasługują u Was naturalne fińskie suplementy diety wśród których są i te z brzozą.
100 tabl. Fin Betutabs naturalny ekstrakt z liści brzozy. Fin Betutabs