Andropauza-etap życia mężczyzny.

Andropauza to naturalny okres w życiu mężczyzny związany ze zmianami hormonalnymi. To tzw. męskie przekwitanie (inwolucja męska). Wystąpienie objawów andropauzy przede wszystkim zależy od ogólnego stanu zdrowia. Początek tego procesu przyspieszać mogą choroby, np. miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie. Duży wpływ na przyspieszenie objawów andropauzy ma także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, złe odżywianie się i mało aktywny tryb życia. Pewną role przypisuje się również czynnikom genetycznym. Jeśli objawy menopauzy wystąpiły wcześnie u ojca wystąpiły wcześnie to w przypadku syna może być podobnie.

Pierwsze objawy przekwitania mogą wystąpić nawet u czterdziestolatka. Najczęściej jednak dopiero po pięćdziesiątym roku życia w organizmie mężczyzny zmniejsza się wydzielanie hormonów. Jądra produkują mniej testosteronu, nadnercza - androgenów, przysadka mózgowa - hormonu wzrostu, a szyszynka - melatoniny.

Niedobór testosteronu może znacznie obniżyć popęd płciowy i spowodować zaburzenia erekcji.

Niedostatek męskiego hormonu powoduje pogorszenie sprawności fizycznej i psychicznej. Zdarza się mężczyznom „wpadać” w długotrwałe depresje ale częściej jednak stają się nadpobudliwi i nerwowi. 

Systematyczny spadek poziomu DHEA sprawia, że zmniejsza się odporność organizmu i pogarsza ogólne samopoczucie. 

Niższe stężenie hormonu wzrostu powoduje mniejszą zdolność organizmu do szybkiej regeneracji.

Pojawiają się problemy z przemianą materii oraz wypróżnieniami. 

Spadek poziomu melatoniny sprawia, że coraz częściej ujawniają się trudności w zasypianiu a czasem i bezsenność

Pojawiają się kłopoty przy oddawaniu moczu, co jest najczęściej skutkiem przerostu gruczołu krokowego.

U mężczyzn również nasilają się bóle kręgosłupa co często mylone ze zmianami zwyrodnieniowymi, a bywa spowodowane osteoporozą, która - jak u kobiet - ma tło hormonalne i wymaga leczenia.

Stężenie testosteronu (męskiego hormonu płodności) w surowicy krwi obniża się z wiekiem bardzo wolno - nie więcej niż o 1 proc. rocznie. Tylko u ok. 30 proc. mężczyzn po sześćdziesiątce zmniejsza się liczba plemników.

Dlatego aby długo zachować jak najlepszą kondycje psychofizyczną dobrze jest zadbać o właściwe odżywianie, odpowiednią ilość ruchu i uzupełnienie diety naturalnymi suplementami.

Polecamy:

Więcej produktów wspomagających zdrowie mężczyzny w okresie andropauzy

znajdziesz tutaj