Oregano.


Ziele lebiodki zwanej także oregano to zioło uznawane za przyprawę o cennych walorach smakowych szczególnie docenianych w Ameryce Południowej.

Jako przyprawa lebiodka jest dodawana do pizzy, mięs, ryb, sałatek, serów, sosów i jaj. Dobrze komponuje się z innymi przyprawami : z bazylią, cząbrem, pieprzem, rozmarynem. Smak i zapach podobny do lebiodki mają tymianek i macierzanka, ponadto niektóre odmiany cząbru i szałwii .

Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…:

"Ziele lebiodki jest zasobne w olejek eteryczny (2-3%, rzadko 4%), w którym dominują: tymol (28-30%), karwakrol (19,5-25%), limonen, fenol, terpinen, ocymen, beta-bisabolen (12-13%), p-cymen, linalol, 4-terpineol, germakren D (2-3%).

Spośród innych składników ziela lebiodki warto wymienić fenolokwasy (rozmarynowy, kawowy, chlorogenowy, cynamonowy), flawonoidy (luteolina, apigenina, diosmetyna), fitosterole i garbniki (5-8%), triterpeny (kwas oleanolowy, ursolowy)

Skład olejku lebiodkowego Oleum Origani jest zmienny i zależy od udziału poszczególnych części surowca, terminu zbioru, procesu suszenia, odmiany, kraju pochodzenia. Udział karwakrolu może wzrastać więc do 35-51%, a udział tymolu spadać do 9%. Istnieją również olejki lebiodkowe bogate w p-cymen (15-16%)."

http://rozanski.li/312/herba-origani-ziele-lebiodki-oregano/

Tradycyjna fitoterapia używała lebiodki jako środka pobudzającego trawienie, tonizującego napięcia nerwy, żółciopędnego, pobudzającego wydzielanie mleka oraz wzmagający miesiączkowanie. Lebiodka była podawana przy zaburzeniach trawiennych, przeziębieniu, chorobach zakaźnych, reumatyzmie, kamicy żółciowej, zapaleniu oskrzeli i gardła, zapaleniu zatok i kaszlu. Podawano ja także przy wzdęciach i nieżytach żołądka oraz jelit.

Olejek z oregano ma bardzo wiele cennych dla ludzkiego organizmu właściwości i zastosowań

Szczególnie cenne właściwości w oleju z oregano ma właśnie karwakrol.

Karwakrol jest organicznym związkiem chemiczny. Posiada właściwości pobudzające moczopędne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, przeciwrobacze, napotne, żółciopędne. Zastosowane miejscowo działają rozgrzewająco, przeciwbólowo, odkażająco.

Wiele badań wskazuje, że olejek oregano min za sprawą karwakrolu wykazuje silne działanie obronne przeciwko grzybicom, przeciwko bakteriom E coli, przeciwko pasożytami i drobnoustrojami.

Olejek oregano, przy odpowiednim stosowaniu, wyraźnie wspomaga ochronę immunologiczną organizmu przed infekcją wirusową, grzybiczą czy bakteryjną.

Przy pierwszych objawach gorszego samopoczucia dobrą odpowiedzią na pojawienie się wirusów czy namnażaniu się bakterii jest przyjmowanie odpowiedniej dawki olejku z oregano przez kilka dni , aż do uzyskania poprawy.

Olejek oregano można także stosować na powierzchni skóry, w przestrzeniach między palcami stóp szczególnie narażonych na zmiany grzybicze , na skórze głowy w przypadku łupieżu itd..

Nie należy stosować w okolicach oczu  i na powierzchni bardzo delikatnych błon śluzowych ( narządy płciowe) ze względu na możliwość podrażnienia i silne uczucie pieczenia. 

Polecamy olejek oregano: