Nienasycone kwasy tłuszczowe.

Nasiona - Kwasy nienasycone

Nienasycone kwasy tłuszczowe występują w olejach pozyskanych z ziaren lnicznika siewnego, kozieradki pospolitej, lnu zwyczajnego oraz soi.

Olej z kozieradki pospolitej oraz olej lniany w znaczący sposób wpływają na poprawę struktury włosa. Chronią włosy przed wysuszeniem i rozdwajaniem się.

Lnicznik siewny (Camelina Sativa (L.) Crantz) był znany już wieki temu. Badania archeologiczne wskazują, że był uprawiany w Europie już co najmniej 3000 lat temu, kiedy był wykorzystywany jako źródło oleju. Jest to roślina jednoroczna, oleista z rodziny kapustowatych. Olej z lnicznika siewnego zawiera 17 różnych kwasów tłuszczowych. Posiada wysokie stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 (kwas alfa linolenowy 34,1%), nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6 (kwas linolowy - 7%) i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 9 (kwas oleinowy i kwas eikozanowy).

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum graecum L.) była już znana w starożytności i należy do najstarszych roślin leczniczych stosowanych przez człowieka. Informacje o roślinie znajdują się w dziełach Hipokratesa. W starożytnym Egipcie roślina była stosowana do gojenia poparzeń. Wykorzystywaną częścią rośliny są nasiona. Olej z nasion zawiera ponad 60% nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 (kwas alfa linolenowy 20-30%) i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6 (kwas linolowy 35-45%). Są także źródłem tokoferoli i fitosteroli. Olej z kozieradki pospolitej pomaga utrzymać naszą skórę w zdrowiu, dba o zdrowie naszego serca, obniża poziom cholesterolu, usprawnia funkcje trawienne i metabolizm.

Len zwyczajny jest nam powszechnie znany jako surowiec stosowany w przemyśle tekstylnym. Jest także źródłem nasion, z których olej jest źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych, śluzu roślinnego, pektyn.

Nienasycone kwasy tłuszczowe pozyskane z nasion opisanych powyżej roślin mają znaczący efekt na kondycje naszej skóry dzięki stworzeniu naturalnej bariery ochronnej przed utratą wody w naskórku i zwiększeniu jej elastyczności.

Produkty, który zawierają pełen zestaw tych składników to: