Mózg - jak możemy zadbać o sprawność intelektualną.

Tajemnice pracy naszego mózgu zostają stopniowo odkrywane przez świat nauki. Wiemy wiele o budowie tego centralnego organu odpowiedzialnego za funkcje intelektualne, ale wciąż jest jeszcze bardzo wiele do poznania. Wiemy, że mózg zbudowany jest z komórek nerwowych nazywanych neuronami. Ich ilość jest ogromna, bo waha się od 90 do 200 miliardów. Każda komórka nerwowa tworzy połączenia z sąsiadującymi komórkami. Poprzez proces uczenia się powstaje sieć połączeń neuronalnych. Określa się to liczbą od 10 do 50 tysięcy połączeń z innymi neuronami.

Mózg jest aktywny bez przerwy. „Nie bierze urlopu”. Podobnie jak i serce wykonuje nieprzerwanie swoją pracę. W każdej chwili naszego życia, docierają do nas różnego typ bodźce: obrazy, dźwięki, ruchy, dotyk, smak. W mózgu następuje rejestracja, selekcja i interpretacja bodźców. Informacje niepotrzebne zostają zignorowane. Wszystko przechowywane jest w pamięci i z niej usuwane, gdy przestaje być potrzebne-zapominamy. Jednakże w każdej koniecznej sytuacji informacje mogą zostać aktywowane i wykorzystane.

Nowa wiedza, informacje i umiejętności, nowo poznani ludzie oraz nowe sytuacje powodują zmiany aktywności umysłu i sprawiają, że zmienia się siła oraz jakość połączeń między komórkami nerwowymi. Powstają nowe neurony oraz rozgałęziają się i wzmacniają połączenia między nimi. Pracę poszczególnych sieci i struktur mózgu jest organizowana tak, aby nasze działanie czy zachowanie, było jak najbardziej efektywne i trafne.

Procesom poznawczym przebiegającym w strukturach naszego mózgu zawdzięczamy możliwość zdobywania wiedzy i umiejętność jej wykorzystania. Dzięki procesom poznawczym możemy zawierać relacje z ludźmi, odczuwać emocje takie jak miłość, radość, strach.

Do zdolności poznawczych zalicza się między innymi:

1.Procesy sensoryczne - zmysłowe zdolności, związane ze spostrzeganiem, służące głównie do wyodrębniania cech obiektów, takich jak: kolory, kształty, temperatura, wielkość, rodzaj powierzchni, wysokość dźwięku itp.

2.Uwagę, czyli umiejętność sprawnego selekcjonowania bodźców z otoczenia, wybierania jednych a ignorowania innych. Uwaga wiąże się także z gotowością do działania. Koncentrujemy się na tym, co widzimy, słyszymy, czujemy. Bez koncentracji uwagi nie byłyby możliwe dalsze procesy umysłowe tj. zapamiętywanie czy myślenie a nawet zwykłe czynności jak oglądanie telewizji, słuchanie muzyki czy czytanie.

3.Pamięć - umiejętność zapisywania, przywoływania i modyfikowania informacji wszelkiego typu: wzrokowych, słownych, liczbowych, dotykowych, smakowych, węchowych itd. Dzięki pamięci możemy zdobywać wiedzę i umiejętności. Zapamiętujemy imiona osób bliskich, numery telefonów, fabuły filmów, książek, treść rozmów... Pamięć jest niezbędna w codziennych, zwyczajnych aktywnościach jak jedzenie, dbanie o higienę osobistą, nauka, praca zawodowa czy kontakty społeczne.

4.Myślenie, myślenie logiczne- jest zdolność wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności a także łączenie posiadanej wiedzy i posiadanych umiejętności z nowymi i ich modyfikowanie. Myślenie umożliwia zrozumienie sensu informacji.

Praca naszego mózgu to nie tylko twórcze odkrycia i rozwiązywanie skomplikowanych zadań. Mózg reguluje podstawowe procesy biologiczne, takie jak oddychanie, sen czy głód.

Nasz mózg tak jak wszystkie inne komórki naszego ciała do prawidłowej pracy i regeneracji potrzebuje właściwego odżywienia, wody, tlenu, witamin, białek, glukozy, NNKT…

Dziś już wiadomo, że mózg rozwija się przez całe życie a komórki nerwowe ciągle tworzą nowe połączenia. Potrafią też się regenerować. Wszystko jest możliwe przy dobrze zbilansowanej diecie bogatej w białka, tłuszcze i przeciwutleniacze oraz odpowiedniej ilości snu w trakcie doby i aktywności fizycznej.

W sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na składniki odżywcze można także wykorzystać naturalne suplementy diety. Takim szczególnym, z którego korzystam z ogromnym zadowoleniem jest fin Fosfosercaps. Wspomaga nie tylko osoby z zaburzeniami funkcji poznawczych, ale wspiera także w czasie naturalnej aktywności intelektualnej min studentów, osoby uczące się języków obcych, osoby dyslektyczne, pracowników naukowych itp. W naszej ofercie znajdziecie także inne znakomite odzywki dla mózgu.  Składniki suplementów zostały starannie dobrane pod katem wielu aspektów naszej aktywności.